Meme küçültme ameliyatı yaptırmak isteyen genç kadın

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatlarında en başarılı sonuçlar…

Vücudunuzun doğal görünümlü, orantılı ve daha sağlıklı olmasını mı istiyorsunuz?

O halde; tanışalım, merak ettiklerinizi yanıtlayalım ve göğüs küçültme ameliyatları hakkında size özel uygulamaları konuşalım.

Deneyimlerimizden faydalanmak için bizimle hemen iletişime geçin.

Bilgi Al

Meme küçültme ameliyatı nedir? Kimlere yapılır?

Meme küçültme ameliyatları, dişiliğin simgesi olan göğüslerin istenilen boyut ve şekilde olmaması durumunda uygulanarak ideal meme büyüklüğüne ulaşmak için yapılır.

Genetik, kilo alma verme, hamilelik, emzirme, hormonal durumlar, yaş ve yer çekimi gibi nedenlerle göğüslerde aşırı büyüme ve sarkma oluşabilir. Bu durum ergenlik döneminde oluşabileceği gibi ilerleyen yaşlarda da meydana gelebilir.

Aşırı büyük göğüsler kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü gibi aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Duruş bozukluğu gibi fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra psikolojik bozukluklara da neden olabilmektedir. Vücut yapısına oranla büyük memelere sahip kadınlar için problem yaratan bu durumu, küçültme ve dikleştirme ameliyatları ile çözebilmekteyiz.

İdeal meme büyüklüğü her kadın için farklıdır ve kullanılan sütyen bedenini baz alarak büyük ya da küçük demek yanlıştır. Her şeyden önce meme boyutunu, diğer vücut hatları ile birlikte düşünmek gereklidir. İdeal meme büyüklüğü; boy, kilo, kalça ve omuz genişliği dikkate alınarak belirlenmelidir. Memeler boyut ve şekil olarak mükemmel görünse de eğer diğer vücut ölçüleri ile orantılı değilse bütünsel bir estetik görünüm oluşmayacaktır.

Peki, kişiden kişiye değişiklik gösterse de ideal meme büyüklüğü diye bir tanımlamayı hiç mi yapamayız?

Altın oran kadar net bir matematiksel tanımlama yapamasak da, ideal olan meme büyüklüğünü; aynada bakıldığında meme uçlarının meme altı çizgisinden yukarıda olduğu, diri görünümlü ve yandan bakıldığında damla şeklinde olarak tanımlayabiliriz. Meme ucu, meme altı çizgisi seviyesinde ya da seviyenin altında ise meme küçültme ve dikleştirme ameliyatları uygulanabilir.

Meme küçültme ameliyatı, meme estetiği ameliyatları içinde meme dikleştirme ameliyatına en yakın olandır. Meme küçültme ameliyatının dikleştirme ameliyatından farkı, meme içinde bulunan fazla yağların, bir miktar deri ve bezler ile birlikte alınmasıdır. Meme küçültülürken aynı zamanda dikleştirilmesi de sağlanarak ideal görünüme kavuşması sağlanır.

Meme küçültme ameliyatı ile estetik görüntüye ulaşmış genç bir kadın

Meme büyümesi ne gibi sağlık problemleri oluşturur?

Büyük meme özellikle genç kızlık döneminde utanma, toplum içine girememe, depresyon, kıyafet seçiminde zorluk, özgüven eksikliği gibi ruhsal sorunlar ve duruş bozukluğuna bağlı kamburluk benzeri ortopedik sorunlar oluşturur.

Boyun ve bel bölgelerinde fıtığa kadar gidebilen ağrılar, omuz bölgesinde el kol sinirlerinin sıkışmasına bağlı uyuşma ve güç kaybı ilerleyen dönemde sıklıkla görülür.

Göğüslerdeki irilik nedeni ile; spor yapmak zorlaşır, istek azalır ve kilo alma eğilimi artar. Özellikle yaz aylarında meme altında pişik, mantar enfeksiyonu ve kötü koku oluşur.

Sütyen askılarının omuzları deforme etmesi gibi bazı sorunlar da söz konusudur.

Bilgi Al
Meme küçültme ameliyatını anlatan çizim

Meme küçültme ameliyatı emzirmeye engel olur mu?

Meme küçültme ameliyatlarında, meme çok büyük hacimde küçültülecekse süt kanalları kesileceği için emzirme ile ilgili sorun yaşanabilir. Ancak, böyle bir ameliyat olmayan bir çok kadın da emzirme sırasında sorun yaşamaktadır.

Özellikle ciddi bel boyun fıtığı yapan büyük meme probleminin tedavisi, estetikten ziyade bir süre sonra sağlık nedenleriyle gereklilik halini almaktadır. Dolayısıyla, “Meme küçülten bebek emzirebilir mi?” sorusundan çok, tedavi amaçlı meme küçültme düşüncesiyle insanlar bu ameliyatı sıklıkla yaptırmaktadır.

Bilgi Al

Meme küçültme ameliyatının riskleri var mıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatlarının da bazı riskleri vardır.

Kanama: Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı yaptıranlarda kanama nadiren görülür. Bu durumun oluşma ihtimaline yönelik operasyon esnasında dren adı verilen aparatlar yerleştirilir. Kanama yoksa drenler 1 gün sonra, ağrısız bir şekilde rahatlıkla alınır.

Enfeksiyon: Daha ameliyata başlamadan koruyucu antibiyotik yapılır. Hastanede yatış sürecinde de uygulanmaya devam edilir. Hastaneden ayrılırken tablet formunda verilen koruyucu antibiyotikleri 5 gün kullanmak yeterlidir.

Meme başı duyarlılığında azalma: Çok büyük ve sarkık meme ameliyatları dışında normalde 1 kaç ay içinde kendiliğinden düzelir.

Yara iyileşmesinde gecikme: Bu durumda nadir olarak gelişir. Özellikle büyük miktarlarda küçültme yapılmışsa görülme ihtimali artar. Şeker hastalığı ve sigara alışkanlığı olmasıyla da yakından ilişkilidir. Görüldüğü meme bölgesine sık pansuman yapmak gerekebilir.

Meme hastalıkları: Meme küçültme ameliyatının meme kanseri oluşturma gibi bir riski yoktur. Tam tersi meme dokusu azaltıldığı için meme kanseri oluşma riski de azalır. Ayrıca ilerki zamanlarda bir kanser çıksa bile meme dokusu azaldığı için daha rahat teşhis edilip erken dönemde tedavi edilebilir.

Bu ameliyatı olanlarda yapılan bilimsel çalışmalarda; birçok sağlık problemi oluşturan aşırı büyük göğüslerin küçültülmesi, toparlanması ve dikleştirilmesi sonrasında, kişilerin sosyal hayatta daha aktif oldukları gözlemlenmiş ve özgüvenlerinin arttığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla meme küçültme, estetik cerrahinin yüz güldürücü operasyonlarından biridir.

Meme küçültme ameliyatı öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyatınızı gerçekleştirecek olan doktorun bu konuda deneyimli ve başarıları ile anılan bir estetik cerrah olmasına dikkat etmeli ve seçiminizi bu yönde yapmalısınız.

Doktor hasta arasındaki güven ilişkisinin hastaya moral veren, ameliyat ve ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecini hızlandıran bir etki olduğunu unutmayınız.

Doktorunuz ile ilk muayeneniz sırasında istek ve ameliyattan beklentilerinizi detaylarıyla anlatmalı, doktorunuzdan ameliyatta kullanılacak teknikler, yapılacak işlemler ve ameliyattan sonraki görünümünüz hakkında bilgi almalısınız.

Düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa, doktorunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz.

Ameliyat öncesi yapılacak standart tahlillerin yanında doktorunuz sizden meme ultrasonu veya mamografi çektirmenizi isteyebilir.

Ameliyat kararı verdiğiniz ve planlamasını tamamladığınız günden sonra eğer içiyorsanız sigarayı bırakmanız önerilir.

Kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız kanama riskini arttırabileceği için bu ilaçlara da bir süre ara vermeniz gereklidir.

Ameliyata girmeden önce bütün bu aşamaları tamamlamış, doktorunuza istek ve beklentilerinizi anlatmış, hastalık geçmişiniz ve kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermiş, sigara alışkanlığınız ile ilgili ciddi ve olumlu adımlar atmış, doktorunuzdan ameliyat ile ilgili detaylı bilgileri almış olmalısınız.

Unutmayınız ki; güven duyduğunuz bir doktor ile ve bütün bu süreçte neler yaşayacağınızı bilerek ameliyata girmek, iyileşme sürecinizi kısaltacaktır.

Detaylar için izleyin

Op. Dr. Altan Yücetaş, meme küçültme ameliyatı hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Estetik ve tedavi amaçlı meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat hastane koşullarında ve genel anestezi ile yapılır. Ortalama 2-3 saat sürer.

Meme küçültme ve dikleştirme için birçok teknik tanımlanmıştır. Günümüzde bu ameliyat için en sık kullanılan cerrahi teknik ise vertikal skarlı meme küçültmedir. Bu teknikte amaç; meme başını olması gerektiği yere yani yukarı taşımak, göğüs dokusunun yapısında bulunan yağ ve meme dokusunu (gland) uygun şekilde alarak hem küçültmek hem de şekil vermek, beraberinde de fazla olan deriyi en az iz kalacak şekilde çıkartmaktır.

Ameliyatta kullanılacak olan teknik; memelerin boyutu ve şekli, vücut ölçülerinin oranı, meme derisinin durumu, ameliyat olacak kadının var olan hastalıkları ve hatta cinsel aktiflik durumuna, evli ya da bekar olmasına, doğum sayısına ve beklentilerine göre operasyonu yapacak olan doktor tarafından belirlenir.

Hangi teknik seçilirse seçilsin, operasyon temelde fazla meme ve yağ dokusunun çıkartılmasını ve meme başının yukarı taşınmasını içerir. Meme küçültme operasyonları genellikle meme damarlarını, sinirleri ve süt kanallarını korur ancak aşırı büyük memeleri olan ya da ileri yaşlarda olup sarkma miktarı çok fazla olan kadınlarda, meme ucu çıkartılır, fazla meme dokusu alınır ve meme ucu bölgesi yerine dikilir.

Meme küçültme ameliyatı olan beyaz sütyenli kadın

Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

 • Ameliyat sonrası, özel sporcu sütyeni giyilir. Bu sütyeni 3 hafta kullanmakta fayda vardır.
 • Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı kesici tabletlerle geçebilen minimal ağrılar olabilir.
 • Eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alınması gibi bir sorun olmaz.
 • İlk pansuman genellikle 5. günde yapılır.
 • Erken dönemde bir miktar şişlik ve morluk olabilir. Bunlar hızla kendiliğinden düzelir.
 • Yine ameliyattan sonraki erken dönemde kol hareketlerinde sınırlanma olabilir. Bu sebeple araç kullanımı ilk hafta önerilmez.
 • Kişi 1 hafta sonra işine dönebilir.
 • Ağır çanta veya yük taşınmamalıdır.
 • İlk ay yürüyüş dışında spor yapılmamalıdır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Meme büyüklüğü ve sarkma fazla değilse meme başı çevresinde ve aşağı doğru inen tek bir iz olur.

Meme başı olması gereken yerden 3-4 cm aşağıda ise bu teknik rahatlıkla kullanılabilir.
Sarkma 5cm ve üzerinde ise memeye şekil verebilmek için ters T denilen bir iz yapmak gerekir.
10cm ve daha fazla sarkma varsa bu taktirde, meme başının serbest olarak taşındığı teknikler kullanılır. Bu ameliyatın izleri de yine ters T şeklinde oluşur.

Bu izleri azaltmak için meme küçültme ameliyatından 3 hafta sonra özel soft silikon içeren yara izi azaltıcı krem veya bantlar kullanılır.
Bu krem ve bantlar 6 ay süreyle kullanıldığında izlerin belli belirsiz hale geldiği görülür.

Meme küçültme ameliyatının fiyatları neye göre değişir?

Meme (göğüs) küçültme ameliyatının fiyatı, hangi tekniğin ve teknolojinin kullanılması gerektiğine göre değişir.

Yine göğüslerde ciddi asimetri olup olmaması da fiyat için belirleyicidir. Asimetrik göğüslerde bir memeye küçültme yaparken diğer memeye simetri sağlamak için silikonla büyütme yapmak gerekebilir. Bu durum da operasyonun fiyatını değiştirmektedir.

Sitemizin iletişim kısmından mail veya WhatsApp yoluyla resminizi gönderdiğiniz taktirde hem operasyon hakkında detaylı bilgi hem de meme küçültme ameliyatı maliyeti konusunda bilgi alabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular

Ameliyat ne kadar sürer?

Ameliyat hastane koşullarında ve genel anestezi ile yapılır. Ortalama 2-3 saat sürmektedir.

Tek meme için küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Memelerde asimetri yani büyüklük farkı olduğunda yada problem tek memede olduğunda, birbiriyle orantı sağlamak amacıyla tek meme için küçültme yapılır. Bu durumda probleme göre sadece tek bir memeye müdahale ederek ya da yine göğüslerin orantısızlık durumuna göre bir meme küçültülüp dikleştirilirken diğer meme silikonla büyütülerek orantısızlık rahatlıkla giderilebilir.

Meme büyümesi genetik midir?

Meme dokusunun büyümesi ailesel faktörlere bağlı olabilir. Genetik faktörlerin yanı sıra ailenin beslenme şekli, hareket ve spor yapma alışkanlığı, kilo alma eğilimi vb faktörler de meme dokusunun bozulmasına sebep olabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı kaç yaşından sonra yapılabilir?

Meme küçültme ameliyatları için kişinin ergenlik dönemi tamamlanmış olmalıdır. Ergenlik sonrasında, orantısızlık varsa bu asimetri düzeltilebilir.

Meme (göğüs) küçültme ameliyatı sonrası süt verilebilir mi? Emzirmeye engel olur mu?

Meme küçültme ameliyatlarında özellikle de meme çok büyük hacimde küçültülecekse süt kanalları kesileceği için emzirme ile ilgili sorun yaşanabilir. Ancak, böyle bir ameliyat olmayan bir çok kadın da emzirme sırasında sorun yaşamaktadır.

Meme küçültme ameliyatından sonra his kaybı olur mu?

Ameliyat sonrasında meme uçlarında his kaybı yaşamak normaldir. Bu durumun normale dönmesi kişiden kişiye değişse de en fazla 1 sene içinde düzelir. Sigara kullanımı süreyi uzatan faktörlerden biridir.

Büyük memeli kadınlarda kanser riski daha mı fazladır?

Meme kanseri, ülkemiz kadınlarında en sık görülen kanserler sıralamasında ilk sıradadır. Büyük memeleri olan kadınlarda kanser riskinin daha fazla olduğuna dair bilimsel bir kanıt olmasa da, kanser teşhisi sırasında büyük memli olan kadınların dezavantajları olduğu bilinmektedir. Şöyle ki; Meme dokusunun yoğun olarak bulunan büyük memelerde, berabernde fibrokistik yapı da gözlemlenir. Fibrokistik yapı ise yoğun meme dokusu ile bir araya geldiğinde mamografi sonuçlarını etkiler, tanı koyulmasını güçleştirir ve doğru teşhisi engeller. Erken teşhisin çok önemli olduğu kanser hastalarında bu durum negative durumlar oluşturur. Bu sebeple büyük memeli kadınlarda kanser taraması yapılırken renkli Doppler ya da meme ultrasonografisi tercih edilmelidir.

Genellikle meme kanseri memenin üst ve dış kısmında yerleşmektedir. Meme küçültme ameliyatlarında bu bölge çıkartılırsa teorik olarak kanser riski de azalabilir. Bu konuda gerçek ve bilimsel bir araştırmadan bahsedecek olursak; ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de meme küçültme ameliyatı olan kadınlarda kanser görülme oranı, olmayanlara oranla %25 ile %30 arasında daha azdır.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Meme büyüklüğü ve sarkma fazla değilse meme başı çevresinde ve aşağı doğru inen tek bir iz olur. Meme başı olması gereken yerden 5cm.den daha fazla sarkmış ise memeye şekil verebilmek için ters T denilen bir iz yapmak gerekir. Bu izleri azaltmak için meme küçültme ameliyatından 3 hafta sonra özel soft silikon içeren yara izi azaltıcı krem veya bantlar kullanılır. Bu krem ve bantlar 6 ay süreyle kullanıldığında izlerin belli belirsiz hale geldiği görülür.

Meme küçültme ameliyatı sonrası çok ağrı olur mu?

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı kesici tabletler ile geçebilen minimal ağrılar olabilir.

Her meme küçültülebilir mi?

Evet her meme kişi ergenlik dönemini tamamlamışsa küçültülebilir. Orantısızlık varsa memeler de bu asimetri düzeltilebilir.

Meme küçültme ameliyatı sadece estetik amaçla mı yapılır?

Hayır. Büyük memeler, kadınların hem psikolojik hem de fiziksel sorunlarla karşılaşmalarına sebep olur. Bu sorunların ortadan kaldırılması da sadece estetik kaygısı olarak adlandırılamaz.

Meme küçültmek için ameliyatsız çözümler var mı?

Büyük memeleri küçültmek ya da sarkmış göğüsleri dikleştirmek için ameliyatsız bir yöntem günümüz teknolojisinde henüz yok. Kilo vermek göğüslerin küçülmesinde bir miktar etkin olsa da sarkma problemine çözüm olamaz.

Memeler ne kadar küçültülebilir?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında doğal bir meme görünümü elde etmek için hastalarımızın boyu, gövde çapı, yaşı ve beklentilerini dikkate alarak göğüslerde küçülme miktarını hastalarımızla birlikte belirlemekteyiz.

Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatlarının farkı nedir?

Bu iki ameliyat birbirine çok benzer ameliyatlardır. Küçültme ameliyatında meme dokusu alınır ve memenin hacmi küçültülür, dikleştirme ameliyatında ise sarkmalar giderilir. Genelde büyük ve sarkmış göğüslerde her iki ameliyat birlikte yapılmaktadır.

Meme küçültmek için hangi sporları yapmalıyım?

Büyük ve sarkmış göğüsleri spor yardımı ile toparlamak maalesef mümkün değildir. Spor ile bedenimizde bir çok bölgede iyileşme sağlayabiliriz ancak meme sarkması göğüs kasları ile ilgili değildir ve spor ancak göğüs kaslarını kuvvetlendirebilir.

Ameliyatı hangi doktorlara yaptırmalıyım?

Göğüs estetiğinin bir bölümü olan meme küçültme ameliyatlarını estetik cerrahlar yapmaktadır. Doktorunuzu seçerken, bu ameliyatlarda deneyim sahibi olmasına dikkat ediniz.

Erkekler meme küçültme ameliyatı olabilir mi?

Erkeklerde de büyük meme problem olabilir. Bu konuda detaylı bilgi almak isterseniz “Erkekte meme büyümesi – Jinekomasti” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ameliyat sonrasında spor yapılabilir mi?

İlk ay yürüyüş dışında spor yapılmamalıdır.

Hasta Yorumları

Op. Dr. Altan Yücetaş meme küçültme estetiği konusunda hasta yorumları

Sizi Arayalım

  [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

  Altan Yücetaş - İletişim formu görseli