Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iç çamaşırı giymiş mutlu bir kadın

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme ameliyatlarında mutlu eden sonuçlar…

Görünüşünüzün doğal, orantılı ve daha sağlıklı olmasını mı istiyorsunuz?

O halde; tanışalım, meme dikleştirme ameliyatları hakkında merak ettiklerinizi yanıtlayalım ve size özel uygulamaları konuşalım.

Deneyimlerimizden faydalanmak için bizimle hemen iletişime geçin.

Bilgi Al

Meme dikleştirme ameliyatı nedir? Memeler neden sarkar?

Meme dikleştirme ameliyatları, göğüs sarkması ve yumuşaması problemi yaşayan kadınların estetik görünüm açısından duydukları rahatsızlıkları gidermek amacıyla yapılır.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte deri elastikiyetini kaybeder ve bu sebeple insan vücudunun birçok bölgesinde oluşan sarkmalar, en çok da meme dokusunda kendisini gösterir. Derideki elastikiyet kaybına, hormonal değişimler, hamilelik ve emzirme, yerçekiminin etkisi, kilo alıp verme gibi nedenler de eklenince sarkmanın boyutu artar.

Hamilelik ve emzirme döneminde hormonal değişiklik yaşayan kadın bedeni, bu değişimlerin en kalıcı etkisini göğüslerinde yaşar. Memeler emzirme döneminde süt ile dolar, hacim olarak büyür ve ağırlaşırlar. Hamilelik dönemi ve sonrasında alınan fazla kilolar da memelerin büyümesinde etkendir. Bu sebeplerden memeyi yerinde tutan bağlar gevşer. Emzirme dönemi sonrasında süt bezleri küçüldüğü için memelerin içi boşalır. Bu durum birden fazla doğum yapan ve emziren annelerde memelerin sarkma oranını arttırır.

Yerçekimi de memeleri aşağıya çeker. Büyük memeler daha çabuk sarkarlar çünkü yer çekimi etkisi daha fazladır.

Göğüslerde hacim kaybı fazla değilse, büyüklük normal ama sarkma ve yumuşama varsa göğüs kaldırma yani meme dikleştirme ameliyatı yapılır.

Dikleştirme ameliyatları ile göğüslerdeki asimetri de düzeltilerek iki meme arasındaki fark ortadan kaldırılabilir.

Ameliyatların amaç; memenin yeniden eski formuna ve dikliğine kavuşması, deforme olmuş şeklinin düzeltilmesi ve konik bir yapıya kavuşturulmasıdır.

Meme aşırı büyükse sarkma miktarı daha fazladır çünkü yer çekiminin etkisi daha büyüktür. Aşırı büyük memelerde ya da meme başı çevresindeki koyu renkli alan normalden genişse meme dikleştirme ameliyatı ile daraltılabilir. Sarkık göğüsler için yapılan tüm dikleştirme ameliyatlarında kahverengi kısım da düzeltilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi işaretleme

Meme büyütme ve dikleştirme ameliyatları birlikte yapılabilir mi?

Meme dikleştirme ameliyatları hem meme büyütme hem de meme küçültme ameliyatları ile birlikte yapılabilir.

Daha büyük, dik ve güzel göğüslere sahip olmak isteyen kadınlarda, göğüs kaldırma işleminin beraberinde silikon implant kullanılarak göğüs dikleştirme ve büyütme birlikte sağlanır.

Bilgi Al
Meme dikleştirme ameliyatı sonrası giyilen özel korse

Meme dikleştirme ameliyatında planlama nasıl yapılır?

Dikleştirme ameliyatında planlama, tıpkı meme küçültme ameliyatında olduğu gibidir.
Tek farkı, meme dokusu ve yağ dokusu çıkarılmaz, tam tersi göğüslere dolgunluk ve şekil vermek için kullanılır. Memenin kendi dokusu yeterince dolgunluk sağlayamıyorsa, göğsün yumuşaklığını gidermek, daha sıkı ve dik göğüsler oluşturabilmek için silikon implant kullanılır. Bu sayede göğüs toparlama ve dikleştirme sağlanır.

Bilgi Al

Meme büyütme ve dikleştirme ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat kararı verildikten sonra, ilk adım olarak meme dikleştirme ameliyatlarında tecrübeli ve başarıları ile anılan bir estetik cerrah ile görüşmelisiniz. Ameliyatınız uzman bir doktor ve ekip tarafından yapılmadığı takdirde size üzen sonuçlarla karşılaşabilir ve ciddi sağlık problemleri yaşayabilirsiniz.

Meme toparlama ya da dikleştirme ameliyatında 10 gün öncesinden itibaren kan sulandırıcı özelliğe sahip ilaç ve destek ürünleri kullanılmamalıdır. Özellikle vitaminler, arginine ve ornitin gibi protein tozları, balık yağı tabletleri, aspirin kullanımı varsa bırakılmalıdır. Yine enerji içecekleri ve sürekli kullanılan yeşil çay da ciddi bir şekilde kanı sulandırdığı için kesilmelidir. Bu ilaç ve destek ürünleri yine ameliyattan 1 hafta sonraya kadar da kullanılmamalıdır.

Sigara ise bu ameliyat için ciddi risk oluşturur. Hem yara izlerinin kötü iyileşmesine dolayısıyla kötü izlere neden olur hem de yara açılması yada doku kayıplarına yol açabilmektedir. O nedenle en az 2 hafta öncesinden ya tamamen bırakılmalı yada mümkün olduğunca azaltılmalıdır.

Yüksek tansiyonu ve şeker hastalığı olan kişilerde göğüs dikleştirme (kaldırma) ameliyatı öncesi mevcut şikayetlerinin düzeltilmesi, kan şekerinin ve tansiyonun normal sınırlara getirilmesi gerekir.

Detaylar için izleyin

Op. Dr. Altan Yücetaş, meme dikleştirme ameliyatı hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi ile yapılır ve ortalama 1,5-2 saat sürer.

Dikleştirme ameliyatı küçük ama sarkmış olan memelere uygulanıyorsa; var olan meme dokusu ve yağ dokusu, göğüslere dolgunluk ve şekil vermek için kullanılır. Memenin kendi dokusu yeterince dolgunluk sağlayamıyorsa göğsün yumuşaklığını gidermek daha sıkı ve dik göğüs oluşturabilmek için silikon implant kullanılır. Bu sayede göğüs toparlama ve dikleştirme sağlanır.

Meme dikleştirme ameliyatı asimetrik göğüslerde uygulanacaksa; simetriyi sağlamak amacıyla farklı boyutlarda silikon implantlar kullanmak gerekebilir. Bunu belirleyecek olan meme dokusunun yeterli olup olmamasıdır.

Meme küçültme ameliyatı olan beyaz sütyenli kadın

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

 • Dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır.
 • Bir gece hastanede kalmak gerekir.
 • Hastanede yapılan güçlü ağrı kesiciler nedeniyle ilk gün rahat geçirilir. Hastaneden ayrıldıktan sonra ağrı kesici ve kas gevşetici tabletler yeterli olmaktadır.
 • İlk birkaç gün kol hareketleriyle birlikte hafif ağrılar olabilir ancak bu durum ilk haftadan sonra neredeyse tamamen geçer.
 • Meme dikleştirme ameliyatı olanlar 5.gün kontrolü sonrası duş alınabilir.
 • Yine operasyon bitiminde özel bir sütyen giyilir. Bu sütyeni bir ay süreyle düzenli olarak kullanmak gerekir.
 • İlk on gün araç kullanmamak gerekir. Emniyet kemerinin ani baskısı ağrı oluşturabilir.
 • Yara izlerinin daha güzel iyileşmesi için üçüncü haftadan itibaren iz azaltıcı kremlere başlanabilir. Bu kremler altı ay kullanıldığı taktirde izler belli belirsiz hale gelir.
 • İlk ay spor olarak bol bol yürüyüş yapılabilir. Yüzme ve pilates gibi aşırı kol kullanımı gerektiren aktivitelere ise ikinci aydan itibaren başlanabilir.
 • Göğüs kaldırma ve dikleştirme ameliyatı sonrası erken dönemde şişlik, his azalması veya artması olabilir. Bu durumlar kısa süre içinde düzelir.
 • Yine göğüs toparlama dikleştirme ameliyatı sonrası enfeksiyon gelişmemesi için koruyucu antibiyotik tabletler 5 gün süre ile kullanılır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Göğüs dikleştirme ameliyatında göğsün sarkıklığına, meme başının durumuna, yalancı sarkıklık olup olmamasına göre izlerin uzunluğu değişir.

Başlangıçta daha belirgin olan izler göğüs toparlama ameliyatının üçüncü haftasından itibaren kullanılan iz azaltıcı soft silikon ihtiva eden kremlerle zaman içinde belli belirsiz hale gelir.

Ameliyat sonrası kalan izlerin belirgin olup olmamasında kişinin genetik özelliklerinin iz bırakma konusunda yatkınlığı, sigara kullanımı, beslenme alışkanlığı, güneşle temas gibi diğer çevresel faktörler de büyük oranda etkilidir.

Meme dikleştirme ameliyatının fiyatları neye göre değişir?

Meme (göğüs) dikleştirme ameliyatının fiyatı, hangi tekniğin ve teknolojinin kullanılması gerektiğine göre değişir.

Göğüslerde ciddi asimetri olup olmaması da fiyat için belirleyicidir. Asimetrik göğüslerde bir memeye küçültme yaparken diğer memeye simetri sağlamak için silikonla büyütme yapmak gerekebilir. Bu durum da operasyonun fiyatını değiştirmektedir.

Sitemizin iletişim kısmından mail veya WhatsApp yoluyla resminizi gönderdiğiniz taktirde hem operasyon hakkında detaylı bilgi hem de meme dikleştirme ameliyatı maliyeti konusunda bilgi alabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular

Memeler neden sarkar?

Yaşla birlikte derinin elastikiyetini yitirmesi nedeniyle insan vücudunun birçok bölgesinde oluşan sakmalar en çok da meme dokusunda kendisini gösterir. Bu duruma hormonal değişimler, hamilelik ve emzirme, yerçekiminin etkisi, kilo alıp verme gibi nedenler de eklenince sarkmanın boyutu artar. Göğüs sarkması ve yumuşama kadınlarda estetik görünüm açısından ciddi rahatsızlık oluşturur.

Ameliyat ne kadar sürer?

Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Ortalama 1,5-2 saat sürmektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı olanlar bebek emzirebilir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatlarında süt kanalları genellikle korunur.
Memelerdeki sarkma miktarı fazla ise ve beraberinde meme küçültme uygulamak da gerekiyorsa süt kanalları etkilenebilir. Tabi herhangi bir ameliyat olmamış kadınlarda da bu durum görülebilir. Sütün az geldiği veya ilk doğumda yada daha sonraki doğumlarda emziremediği durumların oluşabileceğini de düşünmek gerekir.

Sarkmış göğüsler ameliyatsız yöntemlerle düzelir mi?

Göğüslerde yerçekimine direnç gösterecek ve onları olması gereken yerde tutacak sert bir doku bulunmadığından genetik yapı da meyilli ise sarkma mutlaka oluşur. Bu sarkma hiçbir bitkisel yöntemle, masaj veya ilaçla düzelmez. Yine iple göğüs askılama yöntemleri de para ve zaman kaybından başka bir şey değildir. Sarkan göğsü toparlama hareketleri olarak bilinen egzersizler meme başını olması gereken yere taşıyamaz. Dolayısıyla göğüs dikleştirme, toparlama ve kaldırma ameliyatsız olmaz.

Meme dikleştirme ameliyatını hangi doktorlara yaptırmalıyım?

Göğüs estetiğinin bir bölümü olan meme dikleştirme ameliyatlarını estetik cerrahlar yapmaktadır. Doktorunuzu seçerken, bu ameliyatlarda deneyim sahibi olmasına dikkat ediniz.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası göğüsler sarkar mı?

Göğüs dikleştirme ameliyatı, tekrar gebelik planı varsa ertelenmelidir çünkü gebelik tüm vücutta olduğu gibi göğüslerde de değişim yaratır. Bu yüzden, doğum sonrası göğüs şekli değişeceği için tekrar sarkma meydana gelir. Aşırı kilo alma ve verme de göğüslerde değişim sebeplerindendir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Göğüs dikleştirme ameliyatında göğsün sarkıklığına, meme başının durumuna, yalancı sarkıklık olup olmamasına göre izlerin uzunluğu değişir. Başlangıçta daha belirgin olan izler göğüs toparlama ameliyatının üçüncü haftasından itibaren kullanılan iz azaltıcı soft silikon ihtiva eden kremlerle zaman içinde belli belirsiz hale gelir. Ameliyat sonrası kalan izlerin belirgin olup olmamasında kişinin genetik özelliklerinin iz bırakma konusunda yatkınlığı, sigara kullanımı, beslenme alışkanlığı, güneşle temas gibi diğer çevresel faktörler de büyük oranda etkilidir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ne zaman denize girebilirim?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası yüzme gibi aktiviteler için 1,5 ay beklemek gerekmektedir. Ancak güneşlenmek veya solaryuma girmek için daha uzun süreye ihtiyaç vardır. Çünkü, ultraviyole yani güneş ışınları pencerenin camından dahi geçebildiğine göre bikini veya mayo bu ışınları engelleyememektedir. Bu ışınlar izin kötü iyileşmesine, izlerin daha koyu renkte ve görünür olmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla böyle bir operasyondan sonra en az üç ay güneşlenilmemeli, solaryuma girilmemelidir. Üç ay bitiminde ise yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanmakta fayda vardır.

Sizi Arayalım

  [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

  Altan Yücetaş - İletişim formu görseli

  Hasta Yorumları

  Op. Dr. Altan Yücetaş meme dikleştirme estetiği konusunda hasta yorumları