Meme büyütme ameliyatı yaptırmak isteyen genç bir kadın

Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatlarında en başarılı sonuçlar…

Doğal, orantılı ve daha feminen bir görüntünüz mü olsun istiyorsunuz?

O halde; tanışalım, meme büyütme ameliyatları hakkında merak ettiklerinizi yanıtlayalım ve size özel uygulamalar hakkında konuşalım.

Deneyimlerimizden faydalanmak için bizimle hemen iletişime geçin.

Bilgi Al

Meme büyütme ameliyatı nedir?

Meme büyütme ameliyatları, kadınların meme büyüklüklerinde değişiklik yapmak istemeleri sebebiyle, son yıllarda sıklıkla yaptığımız ameliyatlardan biri olmuştur.

Küçük memelerin büyütülmesi ya da tam tersi büyük memelerin küçültülmesi veya sarkma durumlarında dikleştirme isteği, meme estetiğinin içerdiği ana operasyonlarla sağlanır.

Meme dokusunun yeterli düzeyde gelişmemesi, aşırı kilo kaybı ya da emzirmeye bağlı olarak memelerin küçülmesi söz konusu olabilir. Genel vücut yapısına göre küçük kalmış göğüsler, sağlıklı bir kadında hem psikolojik hem de seksüel sorunlar doğurabilir.

Meme, kadının cinsel kimliğini vurgulayan en önemli organdır. Meme büyütme ameliyatı olanlarda yapılan bilimsel çalışmalar, meme estetiği ameliyatlarının psikolojiye ve kişinin özgüven eksikliğine olumlu etkileri olduğunu doğrulanmıştır. Estetik ameliyat ile istedikleri boyutta ve şekilde memelere sahip olan kadınlar, sosyal yaşantılarının canlandığını, partnerleri ile ilişkilerinde daha mutlu olduklarını ifade etmiş, istedikleri kıyafetleri seçebildiklerini, kendilerini daha güzel bulduklarını belirtmişlerdir. Bütün bu sebeplerden dolayı, meme büyütme operasyonları için estetik cerrahinin yüz güldürücü operasyonları arasındadır diyebiliriz.

Meme büyütme ameliyatı için silikon seçen doktor ve hastası

Silikon Protez seçimi neye göre yapılır?

Meme büyütme estetiği yaptırmak isteyen kadınların ilk adım olarak deneyimi ve başarıları ile anılan ve güven duyacağı doktoru seçmeleri gerekir.

İlk muayene sırasında, doktorlarına istek ve beklentilerini açıkça anlatmaları doğru olacaktır. Operasyonu yapacak olan estetik cerrah, hastanın var olan göğüs kafesinin ölçüsünü, özelliklerini ve meme dokusunun yapısını belirleyerek istenen meme büyüklüğünü de göz önünde tutarak en uygun silikon implantı önerecektir.

Seçilen protezin tabanı göğüs kafesinizin genişliği ile orantılıdır. Ancak bazı durumlarda silikon seçimleri değişkenlik gösterebilir. Bu durumlar, sağ meme ile sol meme arasındaki büyüklük farkının bariz olduğu durumlardır. İki meme arasındaki büyüklük farkı çok fazla olduğunda aynı büyüklükteki silikonu kullanmak doğru olmaz çünkü ameliyat sonrasında da fark aynı kalır. Memeler arasında simetri oluşturmak için daha küçük olan memeye diğeri için seçilenden daha büyük silikon uygulanmalıdır.

Yuvarlak mı yoksa damla silikon mu kullanılacağının belirlenmesi de yine hastanın anatomisi ve meme yapısı ve dokusu ile ilgilidir. Göğüsün üst kısmında yeterinde doku varsa ve sadece orta kısmının dolgunlaştırılması yeterliyse damla şeklindeki protezler kullanılır. Aynı şekilde yuvarlak protezin seçimi de meme yapısına bağlı olarak yapılır. Göğüslerin üst kısmının yeterli ölçüde gelişmediği kadınlarda, meme dokusunun altına yayılan yuvarlak protezler tercih edilmelidir.

Bu açıklamalardan sonra şunu söyleyebiliriz ki; ameliyat öncesinde meme büyüklüğünü belirlerken, silikon protezi saç rengi seçer gibi katalogtan beğenmek hastayı yanıltacaktır. İşte bütün bu sebeplerden dolayı, daha önce de bahsettiğimiz gibi istek ve beklentilerinizi dinleyen, size en uygun ve doğal görünümlü silikonun hangisi olduğunu bilen, deneyimli bir estetik cerrah seçmeniz çok önemlidir.

Bilgi Al
Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme öncesi işaretleme

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme nasıl yapılır?

Memeye yağ enjeksiyonunda uygulanan teknik, vücudun istenmeyen bölgelerindeki yağların liposuction yöntemiyle alınarak çeşitli aşamalardan geçirilmesi ardından memeye enjeksiyonu esasına dayanır.

Kök hücre açısından zenginleştirilmiş yağ dokusuyla yapılan bu meme büyütme yöntemi, genel anestezi altında uygulanır. Ortalama 1 saat sürer. Hastanede kalmayı gerektirmez ve hasta aynı gün birkaç saat dinlenmenin ardından taburcu edilir.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütmede ağrı neredeyse olmaz. Basit ağrı kesicilerin kullanımı yeterlidir.

Silikonla meme büyütme ameliyatlarında yada meme dikleştirme ameliyatlarında olduğu gibi kesiler yapılmadığından, yağ enjeksiyonu ile meme büyütmede iz kalmaz.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işleminde yabancı dolgu maddesi kullanılmadığı için sağlıklı bir yöntemdir. Memeye yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatlarında enjekte edilen yağın %15-20’si ömür boyu kalıcıdır. Geri kalanı ise genellikle bir yıl içinde erir. O nedenle memeye yağ enjeksiyonunun tekrarlanması durumunda kalıcılık oranı ve başarı şansı artar.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme fiyatları meme de asimetri olup olmamasına, beraberinde yapılacak liposuction bölgelerine ve alınacak yağ miktarına göre değişir.

Bilgi Al

Küçük göğüsler nasıl büyür?

Vücut yapısına göre küçük göğüsler, çoğu kadın için mutsuzluk nedenidir.

En sağlıklı ve güzel göğüs büyütme yöntemi ise silikon protez ile göğüs büyütmedir. Ancak, meme büyütme ameliyatı öncesinde üzerinde düşünülmesi gereken en önemli konulardan biri de yine bu silikon implantlardır.

Silikon protezlerin birbirinden farklı fiziksel özelliklere sahip olan çeşitleri bulunmaktadır. Büyüklüğü, damla ya da yuvarlak şekilde olması ve silikon kılıfın içinde yer alan sıvının içeriği gibi özellikler, seçim sırasında göz önünde tutulmalıdır.

Nano teknolojiyle üretilen Amerikan FDA (ilaç sanayi) onayı almış protezler kullanıldığında bu silikon implantlar ömür boyu değiştirme gerektirmez.

Meme büyütme operasyonunuzda kullanılacak meme protezinin özelliklerine lütfen dikkat ediniz!.

Lipivage tekniği nedir?

Meme büyütme için kök hücre bakımından zenginleştirilmiş yağ dokusunun memeye enjeksiyonu da yapılabilir.

Bu teknik için kişiden alınan yağ dokusu özel aşamalardan geçirildikten sonra yine aynı kişinin memesine enjekte edilir. Ancak, maalesef silikon protezler kadar güzel bir görüntü oluşturmaz.

Bu tekniğin dezavantajlarından diğeri, memeye enjekte edilen yağ dokusunun sadece %15-20’sinin ömür boyu kalıcı olması, geri kalan bölümünün ise 1 yıl içinde erimesidir.

Lipivage tekniği yada memeye yağ enjeksiyonu olarak bilinen bu yöntemin avantajı, hem uygulama sonrasında memede iz kalmaması hem de liposuction yöntemiyle yağ alınan bölgenin incelmesidir.

Detaylar için izleyin

Op. Dr. Altan Yücetaş, meme büyütme ameliyatı hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Silikonla meme büyütme ameliyatları, hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılır.

Meme büyütme için kullanılan silikon protezler değişik tiplerde, yükseklikte ve yüzeydedir. Bunlardan hangisinin sizin için en uygun olduğuna estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi doktorunuz, muayeneniz esnasında beklentilerinizi de dinledikten sonra karar verip sizinle paylaşacaktır.

Göğüs büyütme ameliyatlarında silikon protezi yerleştirmek için 4 farklı kesi bölgesi seçilebilir. Bu bölgeler; koltuk altı, meme altı, meme başı çevresi ve göbek kesileridir. Kesi bölgelerinin her birinin diğerlerinden üstün ya da zayıf olan noktaları vardır.

Ancak, en sık kullanılan yöntem protezin meme altından açılan yaklaşık 4,5 cm.lik bir kesiden yerleştirilmesidir. Meme altından yerleştirilen protez, süt kanallarına ve meme bezine zarar vermez ve yara izi göğüs altı çizgisinde kalır ve iyileşme süreci sonrasında belli belirsiz bir hal alır.

Meme büyütme ameliyatı iyileşme sürecinde özel sütyen giymiş kadın

Silikonla göğüs büyütme ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

 • Estetik iç dikiş kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek yoktur.
 • Aynı gün veya bir sonraki gün eve dönülebilir.
 • Hastanede yapılan güçlü ağrı kesiciler nedeniyle ilk gün rahat geçirilir. Hastaneden ayrıldıktan sonra ise ağrı kesici ve kas gevşetici tabletler yeterli olmaktadır.
 • İlk birkaç gün kol hareketleriyle birlikte hafif ağrılar olabilir ancak bu durum ilk haftadan sonra neredeyse tamamen geçer.
 • Meme büyütme ameliyatı sonrası beşinci gün kontrolü sonrası duş alınabilir.
 • Yine operasyon bitiminde size özel bir sütyen giydirilir. Bu sütyeni bir ay süreyle kullanmak gerekir.
 • İlk on gün araç kullanmamak gerekir. Emniyet kemerinin ani baskısı ağrı oluşturabilir.
 • Yara izlerinin daha güzel iyileşmesi için üçüncü haftadan itibaren iz azaltıcı kremlere başlanabilir. Bu kremler altı ay kullanıldığı taktirde izler belli belirsiz hale gelir.
 • İlk ay spor olarak bol bol yürüyüş yapılabilir. Yüzme ve pilates gibi aşırı kol kullanımı gerektiren aktivitelere ise ikinci aydan itibaren başlanabilir.
 • Silikonla meme büyütme ameliyatı sonrası erken dönemde şişlik, his azalması veya artması olabilir. Bu durumlar kısa süre içinde düzelir.
 • Yine göğüs büyütme ameliyatı sonrası enfeksiyon gelişmemesi için koruyucu antibiyotik tabletler 5 gün süre ile kullanılır.

Göğüs büyütme sonrası iz kalır mı?

Göğüs büyütme en sık meme altından gerçekleştirilir. Yine memenin kahverengi dokusunun alt kısmından yada koltuk altından da yapılabilir.

Koltuk altından yapıldığında iz koltuk altı kıvrımında kalacağı için görülmez ancak bu bölgeden yerleştirilen silikonlar farklıdır. Dışı silikon olmakla birlikte içi salin yani serum fizyolojiktir. Hepimizin serum olarak bildiği bu içerik zaman içinde sızabilir, göğüste küçülme veya şekil bozukluğu oluşturabilir.

Bu nedenle ben, uzun yıllardır koltuk altı bölgesinden meme büyütmeyi uygun buluyorum.

Meme başının kahverengi bölgesi altından yapılan kesilerde ise meme başı duyarlılığında, his durumunda daha fazla problem yaşandığı için mesleki tecrübelerim nedeniyle meme altından kesi yapılarak silikon protez yerleştirmeyi tercih etmiyorum.

Dolayısıyla meme altında yaklaşık 4,5 cm.lik belli belirsiz iz kalıyor. Bu izler ise iz azaltıcı kremler kullanıldığı taktirde zamanla cilt rengine yaklaşarak görünür olmaktan uzaklaşıyor.

Meme büyütme ameliyatının fiyatları neye göre değişir?

Meme göğüs büyütme ameliyatının fiyatı hangi tekniğin ve teknolojinin kullanılması gerektiğine göre değişir.

Aynı şekilde göğüslerde ciddi asimetri olup olmaması da fiyat için belirleyicidir.

Asimetrik göğüslerde bir memeye küçültme ve dikleştirme yaparken diğer memeye simetri sağlamak için silikonla büyütme yapmak gerekebilir. Bu durum da operasyonda kullanılan teknikleri ve ameliyatın fiyatını değiştirmektedir.

Sitemizin iletişim sayfasında bulunan mail veya WhatsApp yoluyla, sorunlu bölgenin fotoğrafını göndererek hem operasyon hakkında detaylar hem de meme büyütme ameliyatı ücretleri konusunda sizi bilgilendirmemizi isteyebilirsiniz.

Ayrıca bize ulaşarak ücretsiz muayeneniz için randevu alabilir ve muayeneniz sırasında meme büyütme ameliyatı yaptıranların öncesi ve sonrası resimlerini görebilirsiniz.

Bu içeriğimizi okudunuz mu: Meme Büyütme Fiyatları

Meme büyütme estetiği yaptırmadan önce mutlaka izleyin!

Sıkça sorulan sorular

Göğüs silikon mu değil mi anlaşılır mı?

Göğüs büyütmek için yerleştirilen silikon, meme alt kıvrımından ve doğru boyutta yerleştirilmişse anlaşılmaz. Tabi gövde çapınıza, boyunuza, omuz genişliğinize uygun, vücut yapınıza göre doğru silikon protez tercih edilmelidir. En iyi ve en doğal sonucu elde edebilmek için estetik cerrahi doktorunuzun bu konuda deneyimli olması gereklidir.

Hamile kalınca silikon protezi çıkarttırmak gerekir mi?

Hamile kalma ile başlayan, doğum ve emzirme ile devam eden tüm süreçlerde silikon protezler ne bebek ne de anne sağlığı için herhangi bir sorun oluşturmaz. Çıkarttırmak gerekmez.

Silikonla meme (göğüs) büyütme ameliyatı sonrası süt verilebilir mi? Emzirmeye engel olur mu?

Silikonla göğüs büyütmede süt kanalları etkilenmez. Dolayısıyla emzirmeye engel teşkil etmez. Bu ameliyatta meme altından yapılan kesi sonrası çoğunlukla kas altına girilir. Meme bezi veya meme dokusu hiç etkilenmez.

Doğumdan ne kadar süre sonra silikon taktırılabilir?

Yeni doğum yapan kadınlarda meme dokusunda değişimler meydana gelebilir. Özellikle emziren anneler için emzirme döneminin tamamlanması ve meme dokusunun toparlanarak doğal haline dönmesi beklenmelidir. Bu süre yaklaşık 6 ay ile 1 sene arasında değişkenlik gösterebilir.

Doğal meme (göğüs) büyütme yöntemleri nelerdir?

Göğüs büyütme için reklamları yapılan, doğal göğüs büyütme yöntemleri diye lanse edilen ilaç, krem, bitkisel yöntemler ve çözümler ile egzersizlere, sağlığınızdan olmamak için lütfen itibar etmeyiniz.

Meme göğüs protezi büyüklüğüne nasıl karar verilmeli?

Sizin isteğinize, vücut yapınıza göre estetik cerrahi doktorunuz önerilerde bulunacaktır. Doktorunuz bu öneriyi, boyunuzu, gövde çapınızı, göğüslerinizde sarkma varsa sarkmanın derecesini, omuz genişliğinizi ve bunlar gibi bazı unsurları dikkate alarak yapacaktır. Doğal ve güzel sonuç için doktorunuzun önerisine kulak verin.

Göğüslerimi dilediğim kadar büyütebilir miyim?

Silikon proteziniz; genel vücut yapınıza, boy-kilo oranınıza uygun olmalıdır. Meme dokusu az gelişmiş olan hastalarda çok büyük protez uygulamak hastanın hem yaşam kalitesini düşürür hem de doğal görüntünün kaybolmasına sebep olur. Ameliyatı yapacak olan doktorunuz, vücut ölçümlerinizi yaparak, istek ve beklentilerinizi dinleyerek sizin için uygun olan silikon büyüklüğünü belirler. Doğal görünümü kaybetmeden, silikon olduğu anlaşılmayacak ideal büyüklükteki protezler için size bir aralık sunar. Bu aralıkta yer alan silikonlar arasından seçim yapmanız en doğrusudur.

Meme büyütme ameliyatı olmak istiyorum, en doğal görüneni kas altına yerleştirilen diyorlar, bu doğru mu?

Silikon protezler, meme altı, kas zarı altı, kas altı ve ikili plan olarak yerleştirilebilir. Meme dokunuzun miktarına bağlı olarak estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahınız, protezin nasıl yerleştirileceğine karar verecektir.

Meme büyütme ameliyatını hangi doktorlara yaptırmalıyım?

Göğüs estetiğinin bir bölümü olan meme büyütme ameliyatlarını estetik cerrahlar yapmaktadır. Doktorunuzu seçerken, bu ameliyatlarda deneyim sahibi olmasına dikkat ediniz.

Meme büyütme ameliyatı kaç yaşından sonra yapılabilir?

Meme büyütme ameliyatı meme gelişimi tamamlandıktan sonra yani 18 yaşından itibaren yapılabilir.

Memelerimden biri çok küçük, diğeri ile aynı olmasını istiyorum. Bu mümkün mü?

Tek taraflı silikon implant uygulaması, meme dokusunda farklılık oluşması sebebi ile önerilmez. Ancak birbirinden farklı boyutlarda seçilen protezlerle her iki meme arasında eşitlik sağlamak mümkündür.

Meme büyütme ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Meme altında yaklaşık 4,5 cm.lik belli belirsiz iz kalmaktadır. Bu izler, iz azaltıcı kremler kullanıldığı taktirde zamanla cilt rengine yaklaşmakta ve görünür olmaktan uzaklaşmaktadır.

Meme büyütme ameliyatı sonrası çok ağrı olur mu?

Hastanede yapılan güçlü ağrı kesiciler nedeniyle ilk gün rahat geçirilir. Hastaneden ayrıldıktan sonra ağrı kesici ve kas gevşetici tabletler yeterli olmaktadır. İlk birkaç gün kol hareketleriyle birlikte hafif ağrılar olabilir ancak bu durum ilk haftadan sonra neredeyse tamamen geçer.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında korse sütyen kullanmak şart mıdır?

Ameliyattan sonra yaklaşık 1 ay gibi bir süre için korse özelliğine sahip özel sütyen kullanmak gereklidir. Sonrasında istenilen tip ve şekilde sütyen kullanılabilir.

Silikonu istediğim zaman çıkarttırabilir miyim?

Evet, dilediğiniz zaman çıkarttırabilirsiniz. Takılan silikonun çıkarttırılması çok nadir görülen bir durum olsa da, eşler arasında verilen ortak karar, kaza sonucu şiddetli darbeye maruz kalan silikonun yenilenmesi gibi durumlarda rahatlıkla silikonun çıkarttırılması veya yenilenmesi yapılabilir.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütmenin etkisi ne kadar sürer, tekrarlamak gerekir mi?

Memeye yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatlarında enjekte edilen yağın %15-20’si ömür boyu kalıcıdır. Geri kalanı ise genellikle bir yıl içinde erir. O nedenle memeye yağ enjeksiyonunun tekrarlanması durumunda kalıcılık oranı ve başarı şansı artar.

Çok sık uçak yolculuğu yapanlar silikon protez taktırabilir mi, silikonlar basınçtan etkilenir mi?

Günümüzde üretilen silikon protezlerin basınç altında patlaması söz konusu değildir.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında spor yapılabilir mi?

İlk ay spor olarak bol bol yürüyüş yapılabilir. Yüzme ve pilates gibi aşırı kol kullanımı gerektiren aktivitelere ise ikinci aydan itibaren başlanabilir.

Hasta Yorumları

Op. Dr. Altan Yücetaş meme büyütme estetiği konusunda hasta yorumları

Sizi Arayalım

  [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

  Altan Yücetaş - İletişim formu görseli