Karın germe ameliyatı olmuş düz karınlı genç kadın

Karın Germe Ameliyatı
Abdominoplasti

Karın germe ameliyatlarında en başarılı sonuçlar…

Sarkan deriler, inatçı yağlar canınızı mı sıkıyor?

O halde tanışalım, karın germe ameliyatları hakkında merak ettiklerinizi yanıtlayalım ve size özel uygulamaları konuşalım.

Deneyimlerimizden faydalanmak için bizimle hemen iletişime geçin.

Bilgi Al

Karın germe nedir?

Karın germe ameliyatı; karın bölgesinde sarkma, aşırı yağlanma, gebelik ve doğum sırasında alınan kilolar ve göbek çatlakları gibi can sıkıcı durumlarda uygulanır.
Günümüzde obezite cerrahisi sonrası yüksek miktarlarda kilo verilmesi de karında ciddi sarkmalara yol açar. Böyle bir durumda liposuction ve karın germe ameliyatları birlikte yapılır.
Karın germe ameliyatı, özellikle birkaç kez hamilelik yaşamış, karın derisinde çatlaklar ve sarkma oluşmuş, buna bağlı olarak da karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece başarılı sonuçlar verir. Kilo fazlalığı olan, diyet ve spora rağmen bu kilolarını veremeyen bireylerde liposuction ile birlikte uygulanan abdominoplasty ameliyatı, hastanın hedefine doğru ilerlerken daha motive olmasını da sağlamaktadır. Çünkü abdominoplasti ameliyatı görünüşünü ve kendine olan güvenini arttıracaktır.

Karın germe ameliyatı olmuş beyaz şortlu kız

Karın germe ameliyatı hangi durumlarda uygulanır?

Karın bölgesinde yağlanma artışının yanında deride de sarkma varsa, karın germe ameliyatı yapmak gerekir.
Abdominoplasti olarak da isimlendirdiğimiz karın germe ameliyatı; doğum yapmış ve karın kasları gevşemiş kişilerde deri ve yağ fazlalıklarını düzeltirken, karın kaslarının onarılmasını da sağlar.
Karın germe ameliyatı, obezite ameliyatı, diyet ve sporla aşırı kilo vermiş ve karın derisi ile genital bölge derisi sarkmış kişilerde çok başarılı sonuçlar verir.

Bilgi Al
Karın germe ameliyatı öncesi işaretleme yapan doktor

Karın germe ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmeli?

Karın germe ameliyatında 10 gün öncesinden itibaren kan sulandırıcı özelliğe sahip ilaç ve destek ürünleri kullanılmamalıdır. Özellikle vitaminler, arginine ve ornitin gibi protein tozları, balık yağı tabletleri, aspirin kullanımı varsa bırakılmalıdır. Enerji içecekleri ve sürekli kullanılan yeşil çay da ciddi bir şekilde kanı sulandırdığı için kesilmelidir. Bu ilaç ve destek ürünleri yine ameliyattan 1 hafta sonraya kadar da kullanılmamalıdır.
Sigara ise bu ameliyat için ciddi risk oluşturur. Hem yara izlerinin kötü iyileşmesine dolayısıyla kötü izlere neden olur hem de yara açılması yada doku kayıplarına yol açabilmektedir. O nedenle en az 1 ay öncesinden sigara tamamen bırakılmalıdır.
Yüksek tansiyonu ve şeker hastalığı olan kişilerde bu operasyon öncesi mevcut şikayetlerinin düzeltilmesi, kan şekerinin ve tansiyonun normal sınırlara getirilmesi gerekir.

Bilgi Al

Mini karın germe nedir? Ameliyatı nasıl yapılır?

Karın bölgesindeki deri sarkması az ise yağ fazlalıkları varsa mini karın germe ameliyatı yapılır.
Tam karın germeden çok daha küçük bir kesi ile yine sezeryan bölgesinin altından girilerek karın bölgesindeki deri fazlalıkları ve karın göbek çatlakları çıkarılır.
Karın bölgesine ve gerekiyorsa bel bölgesine liposuction yapılır. Böylece tüm karın bölgesi ve bel bölgesi inceltilmiş olur.
Göbek deliğinin yeri ise değiştirilmeden düz bir karına sahip olunur.
Mini karın germe ameliyatı karın bölgesine liposuction işlemiyle birlikte ortalama bir saat sürer.
Genel anestezi ile yapılır. Ameliyat bitiminde iç uyuşturma yapıldığından sonrası süreç neredeyse ağrısız ve rahattır.
Dikiş alınması gerektirmez. Aynı gün akşam veya bir gün sonra hastaneden ayrılabilirsiniz.
Mini karın germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde ağrı şişlik ve morluklar rahatlıkla basit ağrı kesicilerle geçer.
Şişlik ve morluklar yedinci güne doğru hızla geriler. İşe sosyal yaşama dönüş için bir hafta on günlük dinlenme süresi yeterlidir.

Bilgi Al

Detaylar için izleyin

Op. Dr. Altan Yücetaş, karın germe ameliyatı (Abdominoplasti) hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Karın gerdirme ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Ortalama 2 saat kadar sürer.
Sezeryan izi varsa onun altından bir kesi ile yapılarak iki iz olması önlenir. Karın germe ameliyatında kesi ve iz iç çamaşırının altında kalır.
Ameliyatta göbeğin hemen üstü ile genital bölge arasında kalan sarkmış, çatlaklı kötü görünümlü deri ve yağ dokusu çıkarılır. Yeni göbek deliği oluşturulur. Çoğu zaman karın kasları da onarılır.
Karın germe ameliyatı esnasında yan bölgelere ve bel bölgesine liposuction yapılarak karın bel çevresinin incelmesi sağlanır. Böylece düz bir karına sahip olunurken, çok daha güzel bir görüntü elde edilir.
Eğer hastada fıtık varsa bu ameliyat esnasında rahatlıkla onarılır.
Operasyon bitiminde iç uyuşturma yapılarak ertesi günlerin daha rahat geçirilmesi sağlanır.
Karın germe ameliyatında içeride sıvı birikmesin diye küçük drenler yerleştirilir. Bu drenler hastaneden ayrılmadan önce rahatlıkla ağrısız bir şekilde alınır.
Karın germe ameliyatında iç dikiş tekniği kullanıldığından dikiş alınması gerekmez.
Yine operasyon esnasında koruyucu antibiyotik yapılır. Bu sayede enfeksiyon riski önlenmiş olur.

Karın germe ameliyatı sonrası beyaz spor iç çamaşır giymiş kadın

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

 • Ameliyattan sonra bir veya iki gün hastanede kalınır.
 • Üçüncü, beşinci, yedinci günlerde kontroller yapılır. Yedinci gün kontrolü sonrası banyo duş yapılabilir.
 • Karın germe ameliyatında hastaneden ayrıldıktan sonra kullanılan basit ağrı kesiciler rahatlıkla ağrısız bir ameliyat sonrası dönemi geçirmeniz için yeterlidir.
 • Karın germe ameliyatından sonra işe başlama ve sosyal yaşama dönüş için 10 gün yeterlidir. Aktif bir iş hayatı varsa bir iki hafta daha dinlenmekte fayda vardır.
 • Yine üç hafta araç kullanılmamalı ve ağır şeyler kaldırılmamalıdır.
 • Karın germe ameliyatı sonrası verilen korse 1 ay boyunca kullanılmalıdır. Korse ödemlerin daha hızlı geçmesini, şişliklerin az olmasını ve derinin daha güzel şekillenmesini sağlar.
 • Bu operasyondan üç hafta sonra iz azaltıcı soft silikon kremlere veya bantlara başlanmalıdır. İz azaltıcı krem ve bantlar 6 ay boyunca kullanılırsa izler çok daha güzel iyileşerek cilt rengine yaklaşır. Belli belirsiz hal alır.
 • Karın germe ameliyatı sonrası spora yürüyüş şeklinde hemen başlanabilir. Ağır spor hareketleri ise karın germe ameliyatı sonrası ikinci aydan itibaren yapılmalıdır.
Bilgi Al

Karın germede liposuction yapılabilir mi?

Karın germe ameliyatı esnasında sıklıkla liposuction da yapmak gerekir.
Özellikle üst karın bölgesindeki yağlanma fazla ise germe esnasında alt karın bölgesiyle orantı sağlamak için liposuction yapılır.
Burada özel bir liposuction tekniği kullanmak gerekir. Sadece yağ dokusuna özel ultrasonik liposuction olan vaser liposuction tekniği kullanıldığı taktirde en iyi sonuç alınır.
Yine karın germe esnasında bel bölgesinde yağ fazlalığına bağlı şişlik olmaması için bu bölgeye de vaser liposuction yapılmalıdır.

Bilgi Al

Karın germe ameliyatının fiyatları neye göre değişir?

Karın germe ameliyatı fiyatları, göbek deliğinin yerinin değiştirilip değiştirmeyeceğine yani mini karın germe mi, tam karın germe mi olduğuna göre değişir. Aynı zamanda, karın germe ile birlikte bel bölgesine ya da başka bölgelere liposuction yapılması da fiyatı değiştirmektedir. Sitemizin iletişim kısmından mail veya WhatsApp yoluyla vücudunuzda rahatsız olduğunuz bölgelerin resmini gönderdiğinizde hem sizin için uygun olan operasyon hakkında detaylı bilgi hem de karın germe ameliyatı maliyeti konusunda bilgi alabilirsiniz.

Bilgi Al

Sıkça sorulan sorular

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Karın bölgesinde yağlanma artışının yanında deride de sarkma varsa, karın germe ameliyatı yapmak gerekir. Sezaryen izi varsa onun altından bir kesi ile yapılarak iki iz olması önlenir. Karın germe ameliyatında kesi ve iz iç çamaşırının altında kalır. Ameliyatta göbeğin hemen üstü ile genital bölge arasında kalan sarkmış, çatlaklı kötü görünümlü deri ve yağ dokusu çıkarılır. Yeni göbek deliği oluşturulur. Çoğu zaman karın kasları da onarılır.

Karın germe ameliyatı Abdominoplasti ne kadar sürer?

Karın gerdirme ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Ortalama 2 saat kadar sürer.

Karın gerdirme yaptıranlarda ameliyat sonrası çok ağrı olur mu?

Karın germe ameliyatında hastaneden ayrıldıktan sonra kullanılan basit ağrı kesiciler, rahatlıkla ağrısız bir ameliyat sonrası dönemi geçirmek için yeterlidir.

Karın germe ameliyatı sonrasında iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyattan sonra bir veya iki gün hastanede kalınır. Üçüncü, beşinci, yedinci günlerde kontroller yapılır. Yedinci gün kontrolü sonrası banyo duş yapılabilir. Karın germe ameliyatından sonra işe başlama ve sosyal yaşama dönüş için 10 gün yeterlidir. Aktif bir iş hayatı varsa bir iki hafta daha dinlenmekte fayda vardır.

Karın estetiği sonrası hamile kalınabilir mi?

Karın germe hamileliğe engel teşkil etmez. Ancak, gebelik dönemi karın bölgesinde yeniden genişleme ve çatlaklar oluşturur ve karın gerdirme ameliyatında tam olarak dokuların iyileşmesi için geçen süre bir yıl olduğundan bir yıl hamile kalınmamasını önermekteyiz.

Karın germe ameliyatı tekrarlanabilir mi?

Karın germe ameliyatı rahatlıkla tekrarlanabilir.

Ameliyat sonrasında spor yapılabilir mi?

Karın germe ameliyatı sonrası spora yürüyüş şeklinde hemen başlanabilir. Ağır spor hareketleri ise karın germe ameliyatı sonrası ikinci aydan itibaren yapılmalıdır.

Karın germe ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Karın germe ameliyatı için yaş sınırı yoktur. Karın bölgesinde aşırı kilo alıp vermeye veya doğumlara bağlı sarkma olduysa 18 yaşından itibaren yapılabilir.

Karın germe ameliyatı sonrası şişlikler ne zaman geçer?

Karın gerdirme ameliyatı sonrası ilk bir hafta erken iyileşme dönemidir. Bu dönemde şişlikler biraz daha fazladır. Üçüncü haftadan itibaren şişlikler ve ödem hızla geriler, büyük oranda inceldiğiniz fark edilir. Şişliklerin tam olarak geçmesi ikinci ayın bitiminde olur.

Karın germe ameliyatından sonra takılan korse ne kadar süre kullanılmalıdır?

Karın germe ameliyatı sonrası takılan korsenin bir ay kullanımı şişliklerin daha hızlı kaybolmasını ve karın bölgesindeki cildin daha güzel iyileşmesini sağlar.

Karın germe ameliyatını hangi doktorlar yapar?

Karın germe operasyonlarını estetik cerrahlar yapmaktadır. Doktorunuzu seçerken, bu ameliyatlarda deneyim sahibi olmasına dikkat ediniz.

Ameliyata nasıl hazırlanmalıyım?

Karın germe ameliyatında 10 gün öncesinden itibaren kan sulandırıcı özelliğe sahip ilaç ve destek ürünleri kullanılmamalıdır. Özellikle vitaminler, arginine ve ornitin gibi protein tozları, balık yağı tabletleri, aspirin kullanımı varsa bırakılmalıdır. Enerji içecekleri ve sürekli kullanılan yeşil çay da ciddi bir şekilde kanı sulandırdığı için kesilmelidir. Bu ilaç ve destek ürünleri yine ameliyattan 1 hafta sonraya kadar da kullanılmamalıdır.
Sigara ise bu ameliyat için ciddi risk oluşturur. Hem yara izlerinin kötü iyileşmesine dolayısıyla kötü izlere neden olur hem de yara açılması yada doku kayıplarına yol açabilmektedir. O nedenle en az 1 ay öncesinden sigara tamamen bırakılmalıdır.
Yüksek tansiyonu ve şeker hastalığı olan kişilerde bu operasyon öncesi mevcut şikayetlerinin düzeltilmesi, kan şekerinin ve tansiyonun normal sınırlara getirilmesi gerekir.

Karın germe ameliyatına nasıl karar vermeliyim?

Öncelikle konusunda uzman ve deneyimli doktor ve bir ekip arayışınız olmalı. Başarıları ile anılan bir doktoru seçimi ile hem istediğiniz sonuca kavuşacak hem de iyileşme sürenizin kısalacaktır.
Doktorunuzun daha önce geçirdiğiniz hastalıklar, varsa ameliyatlar, düzenli kullandığınız ilaçlar vb. sorularını yanıtlamalı ve beklentilerinizi kendisine anlatmalısınız. Sizin için önerdiği teknik ve yöntemleri detaylı olarak bilmeli ve aklınıza takılanları kendisine sormalısınız. Kendinizi hazır hissettiğinizde ameliyat için gün alabilirsiniz.

Karın germe ameliyatını en çok kimler yaptırıyor?

Karın germe ameliyatı en sık aşırı kilo veren, birden fazla doğum yapan ya da başka sebeplerden aşırı sarkma oluşmuş kişilere yapılıyor. Karın germe ameliyatının yapılabilmesi için hastanın ameliyat olmaya engel teşkil eden başka bir rahatsızlığının bulunmaması gerekiyor.

Mini karın germe işlemi nasıl yapılır?

Karın bölgesindeki deri sarkması az ise yağ fazlalıkları varsa mini karın germe ameliyatı yapılır.
Tam karın germeden çok daha küçük bir kesi ile yine sezeryan bölgesinin altından girilerek karın bölgesindeki deri fazlalıkları ve karın göbek çatlakları çıkarılır.
Karın bölgesine ve gerekiyorsa bel bölgesine liposuction yapılır. Böylece tüm karın bölgesi ve bel bölgesi inceltilmiş olur.

Karın germe beraberinde liposuction yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Ancak öncelikle deri altı yağ dokusunun kalınlığı belirlenmeli ve uygunluk tespiti yapılmalıdır. Bu konuda hastalarımızı ilk muayene sırasında bilgilendirmekteyiz.

Sizi Arayalım

  [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

  Altan Yücetaş - İletişim formu görseli

  Hasta Yorumları

  Op. Dr. Altan Yücetaş Karın germe ameliyatı konusunda hasta yorumları