Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ödem

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ödem

Karın germe ameliyatı sayesinde kilo değişimine bağlı ya da doğuma bağlı olan kiloların yol açtığı çatlak görünüm ortadan kalkar. Karın germe ameliyatı sonrası ödem çok yaygın bir işlemdir. İşlem sırasında sarkan derinin fazla bölümü alınır. Daha sonra bölgede yeniden toparlanacak zor bölgesel yağ dokusu çıkarılır.

Abdominoplasti isimli karın germe işlemlerinden sonra kişi daha sıkı ve pürüzsüz bir karna kavuşabilir. Bu işlemde karın bölgesinde sarkan ve kas dokusu hakimiyetini kaybeden bölge ortadan kaldırılır.  Operasyon sonrasında şişlik, ödem ve morluklar olması çok doğaldır. Her estetik cerrahi işlemde uygulama sonrasında belirli dönem şişlik ve ödem oluşumu gözlenir. Genellikle doktor tarafından sunulan bazı öneriler ve uygulamalar ile ödemler kısa süre içinde ortadan kalkar.

Hastanın karın germe sonrası dikkat etmesi gereken birçok durum vardır. Bu noktalara dikkat edilmediğinde ödem çok daha uzun süreli olabilir. Her operasyondan sonra normal olan ödem fazla olursa bu bazı durumların yolunda gitmediğini gösterir. Bu durumda yapılması gereken bazı uygulamalar vardır.

Başlamadan önce okuyalım: Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı sonrası ödem nasıl geçer?

Karın germe ameliyatından sonra yenilen ve içilen her noktaya dikkat edilmelidir. Böylece karın germe ameliyatı sonrası ödem şikayetleri en aza inebilir ve geçme süresi daha kısa olabilir.

Karın germe ameliyatı sonrası ödem için dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

  • Bol su tüketimi: Hastalar karın germeden sonra su tüketimine önem vermelidir. Yeterli su tüketimi olmazsa ödem gelişimi daha güçlü olacaktır. Bu yüzden bol su tüketenler ödem şikayetlerinden kurtulabilir.  Su tüketimi karın dokusunu toparlar ve ödemlerin atılmasını destekler.
  • Alerjik besinler tüketilmemelidir: Karın germe sonrasında bazı besinler alerjik olduğu için ödem miktarını arttırabilir. Çok hafif düzeyde olan bu alerjiler ile ödemler daha uzun süre kalacaktır. Vücut hafif alerjik reaksiyonlara tepki vererek daha uzun süre ödem kalmasına yol açar.
  • Alkol ve sigara tüketimi sınırlandırılmalıdır: Uzmanlar karın germe ameliyatı sonrası ödem için alkol ve sigara tüketiminin sınırlandırılmasını öneriyor. Alkol dehdiyasyon oluşturur ve vücutta yeterli su tüketimi olmadığı için mevcut su tutulmaya çalışılır. Buna bağlı olarak alkol ödemin vücutta tutulmasına yol açar.
  • Tuz daha fazla sınırlanmalıdır: Ödem miktarını arttıran önemli unsurlardan biri tuz tüketimidir. Azla tuz kullanan kişilerde ödem daha çok olur. Yüksek sodyumklorür bulunan tuzda ödemler için zararlıdır. Bu yüzden de tuz tüketimi olabildiğince az tüketilmelidir.
  • Bitki çayları içilmelidir: Karın germe ameliyatı sonrası ödem nasıl geçer sorusunda bitkisel çaylar da çok önemlidir.  Bitki çayı içenler daha sık idrara çıkar ve bu durum vücutta fazla tutulan suyun atılmasını sağlar. Böylece vücutta ödem oluşumu daha da azalım eğilimi gösterir. Ancak bitki çayları uzmanlar tarafından yapılan öneriler sonucunda tüketilebilir.

Karın germe sonrası ödem geçirmek için hangi besinler tüketilir?

Karın germe sonrası ödem geçirmek için hangi besinler tüketilir?

Karın germe ameliyatı sonrası ödem miktarını ortadan kaldırmak için mutlaka beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Beslenme düzenine dikkat etmeyen kişilerde ödem azalması mümkün olmayabilir. Bu süreçte özel bir diyet listesi uygulanabilir. Beslenme listesine ödem attırıcı yiyecekler eklendiğinde bu süreç daha kolay olur. Ödem söktürücü özelliği olan yiyecekler diyet listesinde yer alarak karın germeden sonra yaşanan ödem şikayetleri daha kısa sürede ortadan kaldırılabilir.

Karın germe ameliyatı sonrası ödem  kayısı, yaban mersini, salatalık, kefir, yoğurt, süt, maydanoz, yulaf, biberiye ve turp gibi besinler sayesinde vücuttan daha hızlı atılır. Doktorunuza bu süreçte hangi besinleri tüketmeniz gerektiğini mutlaka sormalısınız.

Karın germe ameliyatı sonrası ödem ne zaman geçer?

Her cerrahi operasyonda ödem gelişimi olabilir. Bu yüzden de karın germe ameliyatı sonrası ödem de çok yaygın bir komplikasyondur. Bu uygulamada görülen ödem oluşumu vücutta atılan kesiye  yönelik vücudun verdiği bir tepkidir. Vücuttan yağ alımı yapıldığı için ödem ve şişlik şikayetleri oluşur. Yağ alımından sonra ödemin azalması ve vücudun daha hızlı toparlanması adına karın içi bölgeye dren verilir.

Silikon çubuklar olan drenler sayesinde karın içinde toplanan kan alınır. Kan birikimi ameliyattan sonra ne kadar az olursa ödem oluşumu da o oranda seyrek olur. Aynı zamanda hastaya karın germe ameliyatı sonrası özel bir korse de önerilir. Korse sayesinde karın bölgesi daha çabuk toparlar ve dokular birbirine daha kolay yapıştığı için ödemler daha kısa sürede geçer.

Ameliyattan sonra her geçen gün ödem daha da azalır. Karın germe ameliyatı sonrası ödem beslenme düzeni ve  belirli ilaçlarla vücuttan daha hızlı şekilde atılabilir.

Karın germe ameliyatı sonrası ödem normal mi?

Karın germe ameliyatı sonrası ödem şikayeti yaşayanlar bu durumu bazen büyütebilir. Karın germe ameliyatının ardından görülen şişlik ve ödem şikayetlerinin normal olup olmadığı merak ediliyor. Bu süreçte her hastada ödem oluşmaz. Bazı hastalarda hiç gözlemlenmese de bazı hastalarda ödem oluşumu çok daha şiddetli olabilir. Karın bölgesinde deformasyon, bölgenin genişliği, çıkarılan dokuların oranı ve yıpranma durumuna göre ödem seviyesi ve iyileşme süresi değişir.

Karın germe ameliyatında karın bölgesine uygulanan müdahalelere deri tepki verir ve ödemler oluşur. Bu ameliyattan sonra ödem oluşumu ve şişlik gözlenmesi çok normaldir. Ödemler kalıcı olmaz ve belirli bir süre sonra geçer.

Altan Yücetaş hakkında bilmek istedikleriniz

İlk orta ve lise eğitimini dereceyle Adana’da tamamladıktan sonra 1992-1999 yılları arasında Eskişehir Tıp Fakültesinde eğitim görerek tıp doktoru oldu. Aynı yıl, Dicle Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ana bilim dalında estetik, mikro cerrahi, konjenital(doğumsal) anamoliler, yanık tedavisi ve cerrahisi, yüz kırıkları, el cerrahisi, doku nakilleri, baş ve boyun cerrahisi, sinir- kas nakilleri ameliyatlı ve ameliyatsız estetik cerrahi konusunda eğitimine başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım

İletişim bilgileriniz bırakın biz bizi arayalım.

    [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

    0(541) 233 9313