Kadınlarda Genital Bölge Anatomisi

Kadınların genital bölgesinde boyut, şekil ya da renk olarak birbirinden farklı görünümler olabilir. Her kadının vajinal bölge girişi, kızlık zarı görünümü ve klitoris yapısı farklı olabilir.  Bir kadının dış genital organları olarak büyük dudak, klitoris, küçük dudak, idrar yolu açıklığı ile vajina girişi sayılabilir. Kadınlarda iç genital organlar olarak ise rahim, serviks, yumurtalık ve fallop tüpleri sıralanabilir.

Dünyada ve Türkiye’de genital estetik olgusu son yıllarda kullanılmaya başladı. Bir kadının genital organının temel görevleri idrarın dışarı atılması ve doğumun yapılmasıdır. Doğuştan görülen yapısal problemler ya da doğum deneyimi sonrasında ortaya çıkan bazı sorunlar genital estetik operasyonlarıyla ortadan kaldırılabilir.

Bu yazımızda kadınlarda genital bölge anatomisi detaylı olarak ele alınacak.

Kadınlarda dış genital bölge anatomisi

Kadınlarda dış genital bölgede büyük dudak, klitoris, küçük dudak, idrar yolu açıklığı ve vajina girişi bulunmaktadır.

Dış dudak (lamium majör)

Dış dudakların temel görevi  küçük dudakları, klitorisi,  vajinayı ve idrar yolu açıklığını dış travmalar karşısında korumaktır. Cinsel uyarılma olmadığı zamanlarda net olarak görülebilir.  Bu yapıda büyük oranda yağ dokusu ve ince düz bir kas tabakası bulunur. Genellikle kıllı yapıdadır ve dışarıdan bakıldığında bitişik iki parça şeklinde görülür.

Dış dudaklarda yağ dokusu yeterli olmadığında sarkmış ve buruşmuş bir görünüm ortaya çıkabilir. Bu durum sağlık bakımından bir sorun oluşturmasa da estetik olarak rahatsız edici olabilir. Bu durumda yağ enjeksiyonu yöntemiyle estetik kusurlar giderilebilir.

Küçük dudak (labium minör)

Küçük dudaklarda yağ hücresi ile kıllı bir yapı bulunmaz. Küçük kan damarları açısından zengin bir yapıda olduğu için süngersi dokusu vardır. Yapısı büyük dudaklara göre daha incedir. Bu bölge sinir ucu ve kan damarı açısından zengindir.  Kadınlarda cinsel uyarılma anında deri katları kanla dolar ve genişleme görülür. Ayrıca koyu pembe renkten kırmızıya bir dönme yaşanır.

Görevleri arasında klitorisi koruma ve nemli tutma vardır.  Renk değişimi doğum ve yapısal travmalarda da görülebilir.  Renk değişimi dışında sarkma ve uzama da yaşanabilir.  Cinsel ilişki sırasında sürtünme sebepli tahriş ve enfeksiyon oluşabilir. Labioplasti operasyonları ile mevcut sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Klitoris

Kadınlarda  küçük dudakların üst birleşme bölümüyle klitoral başlık arasında yer alan oval yapıya klitoris adı verilir. Genital bölgedeki en hassas organ olarak nitelendirilebilir. İnce bir uzantı şeklinde olan bu yapı deriyle kaplıdır. Fazla deri olması durumunda labioplasti ile bu fazlalık çıkarılabilir.

Kadınlarda cinsel uyarılma sırasında klitoris genişleme ve kabarma gösterir.  Heyecan yaşama, çok küçük bir uyarı olması ve düşünce klitorisin çapının artmasını sağlayan etmenler arasındadır.

İdrar yolu açıklığı (üretral açıklık)

Bu bölge kadınlarda idrar kesesinde biriken idrarın dışarı atıldığı nokta olarak nitelendirilebilir. Bu bölge estetik olarak bir probleme yol açmaz. Bölgede tıp açısından bir sorun olursa üroloji bölümünde sorun çözülebilir.

Üretral açıklık bölge olarak klitorisin alt kısmında konumlanır. Tek görevi idrar çıkışını sağlamaktır. Cinsel açıdan ya da üreme yeteneği anlamında bir işleve sahip değildir.

Vajina

Vajinanın diğer adı ise doğum kanalı olarak kullanılmaktadır. Kadınlarda cinsel ilişki sırasında penisin giriş yaptığı boşluk olarak tanımlanabilir. Kadınların cinsel açıdan tatmin olması ve doğum sürecinin gerçekleşmesi adına önemli bir organdır. Ortalama 10 cm boy ile 3-5 cm arası genişliği bulunur. Doğum sırasında esneme gösterir.

Cinsel uyarılmayla birlikte 10-30 saniye arasında vajinal ıslanma yaşanır. Islanma özel bir salgı bezi sayesinde olmaz. Vajina çevresinde yer alan kan göllenmesine bağlı transüda sıvı vajinanın ıslanmasını sağlar.

Kadınlarda çoklu normal doğum deneyimi yaşandığında ya da yapısal olarak yeterli sıkılık olmaması durumunda cinsel ilişkide partnerler yeterli hazzı alamayabilir. Vajinada yeterli sıkılık olmadığında vajina daraltma ameliyatı gibi operasyonlar yapılabilir.

Kadınlarda iç genital bölge anatomisi

Kadınlarda iç genital bölge olarak rahim, serviks , yumurtalık ve fallop tüpleri yer almaktadır.

Rahim

Bir kadında temel üreme organıdır. Ortalama 7.5 cm boyunda ve 4-5 cm genişliğinde olur. Endometrium, myometrium ve perimetrium olarak üç farklı tabakadan meydana gelir.

Endometrium iç yüzeyde yer alır ve adet kanaması sırasında dökülme görülür. Moymetrium kalın düz kas tabakası şeklindedir. Cinsel uyarılma, doğum, orgazm ve adet kanaması anlarında kasılma görevini yerine getirir.  Premetrium en dış tabaka olarak tanımlanabilir.  Rahim leğen kemiği içinde bağlar sayesinde asılı durur. Rahimde esneklik ve şekil gibi bozukluklarda estetik operasyonlarla  problem ortadan kaldırılabilir.

Serviks

Rahim bölgesinin vajinaya açılmasını sağlayan boyun bölümüdür. Ortalama 3 cm uzunluğundadır ve bir bölümü vajinaya doğru çıkıntı şeklindedir. Cinsel ilişki yaşandığında basınca karşı duyarlı yapıdadır.  Penis baskısı olması durumunda basınç doldurulma  hissini ortaya çıkarır.

Yumurtalık

Bu bölümler kadınların üreme organıdır ve rahim bölgesinin iki yanında yer alır. Her ay fallop tüpleri üzerinden rahim içine yumurta gönderilmesini sağlar.  İçindeki bir milyon civarındaki yumurtadan ortalama 500 tanesi rahim içine atılır. Menopoz dönemiyle birlikte görevini tamamlar. Cinsel uyarılmaya yönelik bir etkisi yoktur.

Fallop tüpleri

Rahim ve yumurtalıkları birleştirme işlevi bulunur. Fallop tüpleri kadınlarda yumurtalıkların döllenme işleminin yapıldığı bölgedir. Tüpün uzunluğu 10 cm civarındadır. Orgazm deneyimi sırasında kasılmalarda rahimle eş zamanlı olarak görev alır.

Altan Yücetaş hakkında bilmek istedikleriniz

İlk orta ve lise eğitimini dereceyle Adana’da tamamladıktan sonra 1992-1999 yılları arasında Eskişehir Tıp Fakültesinde eğitim görerek tıp doktoru oldu. Aynı yıl, Dicle Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ana bilim dalında estetik, mikro cerrahi, konjenital(doğumsal) anamoliler, yanık tedavisi ve cerrahisi, yüz kırıkları, el cerrahisi, doku nakilleri, baş ve boyun cerrahisi, sinir- kas nakilleri ameliyatlı ve ameliyatsız estetik cerrahi konusunda eğitimine başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım

İletişim bilgileriniz bırakın biz bizi arayalım.

    [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

    0(541) 233 9313