Elmacık Kemiği Belirginleştirme Yöntemleri

Elmacık kemikleri konum olarak ağız ve alın bölgelerinin arasında bulunuyor.  Orta yüz kısmında yer alan elmacık kemikleri burnun her iki tarafında bulunuyor. Alt göz kapaklarının altından başlayarak kulak kepçelerine kadar  giden bölgeler elmacık kemiği olarak adlandırılıyor. Elmacık kemiklerinin belirgin olması her insanın istediği bir durumdur.

Elmacık kemiği belirginleştirme yöntemleri ile bunu başarmak mümkündür. Bazı kişilerde elmacık kemikleri doğal yapıya bağlı daha belirginken bazı kişilerde de elmacık kemikleri belirgin olmaz. Keskin ve çekici bir yüz hattına sahip olmak isteyenler elmacık kemiklerini belirgin hale gelecek yöntemleri deniyor.  Bu işlemler hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih ediyor.

Elmacık kemiklerinin belirgin hale gelmesi adına cerrahi operasyonlardan yüz yogası ve  makyaj uygulamalarına kadar farklı yöntemler bulunuyor.

Elmacık kemiği belirginleştirme makyajı

Kadınlar elmacık kemiklerini daha belirgin hale getirmek için bazı makyaj yöntemlerine başvuruyor. Estetik cerrahi operasyon yapmak isteyen kadınlar genellikle elmacık kemiği belirginleştirme makyajı ile doğal ve hızlı sonuç alabiliyor.  Keskin ve belirgin hatlar isteyenler için makyaj  uygulamaları doğru sonuçlar veriyor.

Elmacık kemiklerini daha belirgin hale getirmek için kontür ve highligher gibi makyaj teknikleri kullanılıyor. Ancak bu uygulamalar profesyonel bir şekilde yapılmalıdır. Doğru şekilde uygulanmadığında elmacık kemiklerini belirgin hale getirmeye çalışırken istenmeyen bir görünüm yaratılabilir.

Elmacık kemiği belirginleştirme işlemlerinde makyajın sınırlılıkları kalıcı olmaması ve etkisinin kısa sürmesidir. Aynı zamanda bu yöntem kadınlar tarafından tercih edildiği için elmacık kemiklerini belirgin hale getirmek isteyen erkekler için sınırlılık barındırıyor.

Elmacık kemiği belirginleştirme egzersizleri

Elmacık kemiği belirginleştirme egzersizleri ile yüz hatlarının daha belirgin hale gelmesi gerçekleşebilir. Vücut geliştirmede olduğu gibi egzersiz ile elmacık kemiklerini belirgin hale getirmek belirli bir süreci kapsıyor. Kişi sabırlı ve istekli olursa elmacık kemiklerini belirgin hale getirebilir.  Bunun için yüz yogası ve ağız içini hava doldurma gibi egzersizleri tercih edebilir. Elmacık kemiğini belirginleştirmede etkili olacak egzersizler genellikle etkili olsa da egzersizler bırakıldığında elmacık kemiklerindeki belirginlik tekrar eski haline dönmeye başlayabilir.

Yüz yogası ile elmacık kemiği belirginleştirme

Makyaj yapmak istemeyen ve bu uygulamalarla zaman kaybetmek istemeyen birçok kişi yüz yogası ile elmacık kemiği belirginleştirme işlemlerine başvuruyor.  Yüz yogası çok eski zamanlardan beri yapılan bir işlemdir.  Özelliklerde kadınlarda elmacık kemiğini daha belirgin hale getirmek için yaygın olarak kullanılıyor.

Yüz yogası şöyle yapılır;

  • Dudaklar hafif aralık bir konumda O şekline getirilmelidir. Daha sonra bu süreçte en yüksek derecede öne uzatılmalıdır.
  • Duruş sabit kalacak şekilde dudaklar kapatılarak yanaklar şişirilmelidir.
  • En son aşamada ise eller kullanılarak yanaklar yukarı doğru itilmelidir.
  • Sonrasında dudaklar açılarak yüz yogası tamamlanabilir.

Yüz yogası uzun vadede elmacık kemiklerinin belirginleştirilme sürecini destekleyici bir uygulama olarak tercih edilebilir.

Elmacık kemiği dolgusu

Elmacık kemiğini daha belirgin hale getirmek için estetik işlemlere de başvurulabilir. Bunun için elmacık kemiği dolgusu çok yaygın uygulamalar arasındadır.  Elmacık kemiklerine uygulanan dolgu ile bölgeye belirli oranda bir hacim kazandırılır. Kişinin kendi yağ dokusu kullanılabileceği gibi hyaluronik asit içeriği olan sentetik dolgu da tercih edilebilir. Bu uygulama da geçici bir elmacık kemiği belirginleştirme işlemidir.

Uygulama belirli aralıklarla tekrar edilerek kalıcılık uzatılabilir. Profesyonel bir merkezde yapılırsa elmacık kemiklerinde istenen belirginlik ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bazı riskleri olan bu uygulama profesyonel bir doktor tarafından uygulandığında komplikasyon olasılığı da en aza inecektir.

İmplant ile elmacık kemiği belirginleştirme

İmplant yöntemi ile de elmacık kemikleri daha belirgin hale getirilebilir. Elmacık kemiklerinde düzleşme olan kişiler için bu uygulama genel anestezi altında yapılabilir. Elmacık kemiği şeklinde kişiye özel olarak tasarlanan implant maddeleri yüzde elmacık kemiklerinin olduğu bölgeye yerleştirilir. Ortalama 1 saatte tamamlanan operasyon sonrası hasta aynı gün taburcu olabilir. 15 yaşından sonra kadınlar  elmacık kemikleri oturduysa bu yönteme başvurabilirler.

Yüz germe ve askılama ile elmacık kemiği belirginleştirme

Yaşlanmaya bağlı elmacık kemiği sarkmalarında yeniden belirgin hale getirmek adına yüz germe ve askılama yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntemde sarkmış olan cilt dokuları yukarı doğru askılandıktan sonra cilt gerilir. Bu durum elmacık kemiklerinin belirgin olmasını sağlar. Fransız askılama adıyla da bilinen bu operasyon kadınlarda ve erkeklerde uygulanabilecek bir işlemdir. Kulak üzerinden iki küçük delikten giriş yapılarak sarkan deri cilde uygun iplerle asılır ve gerdirilir. 5-6 yıla kadar kalıcılığı olan bir uygulamadır.

Bu içeriğimiz ilginizi çekebilir: Yüz ve Boyun Germe

Yağ enjeksiyonu ile elmacık kemiği belirginleştirme

Yağ enjeksiyonu ile elmacık kemiği belirginleştirme mümkündür. Hastanın kendi vücudundan alınan yağ dokularından elde edilen dolgular elmacık kemiği bölgesine uygulanır. Genellikle karın ve kalça bölgesinden alınan yağların özel bir uygulama sonrasında dolgu haline getirilmesinden sonra enjeksiyon yardımı ile elmacık kemiklerine uygulanır.  Ortalama 40 dakikada tamamlanan bu işlem lokal anestezi altında yapılır. Doğal bir dolgu kullanıldığı için yan etkileri ve alerjik riskleri yoktur. Aynı zamanda kalıcılığı uzun bir yöntemdir.

Elmacık kemiği belirginleştirme yöntemleri ameliyatsız yöntemleri ve cerrahi operasyonları barındırıyor. Hastalar mevcut beklentileri, sağlık durumları ve bütçelerine göre istedikleri yönteme başvurabilirler. Elmacık kemiklerinde en etkili sonucu elde etmek için birden fazla yöntem eş zamanlı olarak da uygulanabilir.

Altan Yücetaş hakkında bilmek istedikleriniz

İlk orta ve lise eğitimini dereceyle Adana’da tamamladıktan sonra 1992-1999 yılları arasında Eskişehir Tıp Fakültesinde eğitim görerek tıp doktoru oldu. Aynı yıl, Dicle Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ana bilim dalında estetik, mikro cerrahi, konjenital(doğumsal) anamoliler, yanık tedavisi ve cerrahisi, yüz kırıkları, el cerrahisi, doku nakilleri, baş ve boyun cerrahisi, sinir- kas nakilleri ameliyatlı ve ameliyatsız estetik cerrahi konusunda eğitimine başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım

İletişim bilgileriniz bırakın biz bizi arayalım.

    [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

    0(541) 233 9313