Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği  daha güzel bir görünüme ve ifadeye kavuşmak isteyenler tarafından yoğun olarak tercih edilir. Günümüzde bu operasyon çok gelişmiş yöntemlerle yapılmaktadır. Burun estetiği sonrası iyileşme süreci hastaların çok merak ettiği konudur.

Burun estetiğinden sonra ilaç kullanımı ve dış müdahalede bulunulması iyileşme sürecini hızlandırmaz. Burun estetiği sonrası iyileşme döneminde belirli bir süre beklenmeli ve sabırlı olunmalıdır. Burun estetiği sonrası tam iyileşme 6 ay ile 2 yıl arasında değişebilir.

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci şöyle açıklanabilir;

 • Fiziksel aktivite

Burun estetiğinden sonra hastalar  bir veya iki gece hastanede kalmalıdır. Bir hafta sonrasında günlük rutin işlere dönüş gerçekleşebilir. Ancak ağır kaldırma, ayakta bekleme, spor, egzersiz, cinsellik gibi fiziki etkinlikler için süre 1 haftadan fazladır. Burada doktorun izni en önemli husustur.

 • Rutin işlere dönüş

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci içinde ilk 1 hafta önemlidir. Hasta 1 hafta sonunda günlük rutin işlerine dönebilir. Ancak bu süreçte ağır kaldırma ya  da cinsellik gibi durumlar için daha erken olmaktadır. Düzenli kontrollerde günlük rutin işlerin ne zaman yapılabileceği belirtilebilir.

 • İşe dönme

Burun estetiği olanlar işe geri dönebilmek için 15-20 gün kadar beklemelidir. Hafif tempolu, yorucu olmayan bir işte  2 hafta yeterli olacaktır. Oturma ve dinlenme fırsatı olan işlerde süre her ne kadar kısa olsa da ağır işlerde çalışan hastalar için en az 3 hafta dinlenmek gerekir.

 • Sosyal aktiviteleri katılma

Ameliyattan sonra 1 hafta geçtiğinde yürüme, müzik dinleme ve arkadaşlarla dışarı çıkma gibi basit aktiviteler yapılabilir. Ancak dans etme, alkol alma, uzun süre ayakta kalma gibi etkinlikler için 3-4 hafta ara vermeniz şarttır.  3 hafta sonra ağrılarınız devam ediyorsa yüz bölgesinde zayıflık hissi varsa hemen doktora görünmeniz gerekir.

 • Spor ve egzersizler

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci içinde spor etkinlikleri için aceleci davranılmamalıdır. Ameliyattan sonra kan basıncını yükseltecek tüm hareketler iyileşme sürecini uzatabilir. Bu yüzden yürüme, hafif tempoda koşma gibi hafif spor alternatifleri için 15-20 gün kadar bekleyebilirsiniz. Bu süreçte uzun mesafe koşma,  hızlı koşma ve kardiyo gibi eylemlerden uzak durulmalıdır. Bu eylemler kan basıncını arttırabilir ve kanamaya yol açabilir.

 • Yüzme

Burun estetiği sonrası yüzme için bir süre beklemeniz gerekiyor. Yüzmeye başlayacağınız zaman dilimi konusunda net bir bilgi vermek yanlış olur. En az 2-3 ay boyunca yüzmeye ara vermelisiniz.  Doktorlar yüzme konusunda size iyileşme durumuna göre izin verecektir.

 • Ağır spor aktiviteleri

Ağır spor aktiviteleri kan basıncını arttıran eylemlerdir. Bu yüzden ani kanamalara yol açabilirler. Ağır sporlar ve spor salonuna gidebilmek için en az 4-5 ay beklemeniz gerekiyor. Ağır sporlar yapma bu dönemde uzmanların ciddiyetle üzerinde durdukları bir konu oluyor.

 • Seyahat etme

Burun estetiği yaptırdıktan sonra 10 gün kadar uzun süren yolculuklardan uzak durmalısınız. Uzun süreli yolculuklar kan basıncını kolay şekilde arttırarak kanama oluşturabilir. Bu yüzden de en az 10 gün seyahat için beklenilmesi öneriliyor.

 • Araç kullanma

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci içinde araç kullanmaya da 7-10 gün kadar ara vermeniz gerekiyor. Bu dönemde zaten evde dinlendiğinizi için taburcu olduktan sonra eve giderken araç kullanmaktan kaçınmalısınız.

Burun estetiği sonrası iyileşme sürecinde kontrollerin önemi

Burun estetiği sonrası hastanın durumu ve operasyonun türüne göre 1-2 gün içinde hasta taburcu edilecektir.  Ameliyattan sonra 2-3 gün boyunca yüz bölgesinde şişlikler oluşması doğaldır. Bu süreç içinde yapılması gereken buz uygulaması gerçekleştirerek şişliklerin etkisi azaltılabilir.

Ameliyat sırasında yaprakçık kullanılması durumunda 2 -3 gün sonra çıkarabilirsiniz.  Burun üzerinde yer alan bantlar da 7-10 gün sonrasında çıkarılabilir. Burun ucunda 2 ay adar hissizlik ve duyu eksikliği olabilir. 3-4 ay sonra burunda belirli bir görünüm farklılığı oluşabilir. Tam iyileşme için en az 6 ay beklemeniz gerekiyor.

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci boyunca doktor kontrollerini aksatmamalı ve ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız. Doktor tarafından sunulan öneriler ve düzenli muayeneler burun estetiğinden sonra iyileşmeyi kısaltacaktır. Böylece günlük hayata daha hızlı dönüş olabilir ve ameliyatın etkileri daha kısa süre de ortaya çıkabilir.

Burun estetiği sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler tam iyileşmeye ciddi katkı sağlar. Bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir;

 • Burun estetiği sonrası uyku düzeni çok önemlidir. Baş ağrısı ve yüzdeki hafif ağrılar uyku düzenini olumsuz etkilediği için doktor kontrolünde hafif ağrı kesiciler alınabilir. Fiziksel dinginlik ve sağlıklı ruh hali sağlayan uyku düzeni iyileşme sürecine ciddi etki ediyor.
 • Ameliyattan sonra dengeli beslenme de çok önemlidir. Burun estetiği hekim için zorlu bir operasyon olurken hasta için kolay ve konforlu bir işlemdir. Operasyon sonrası lif yönünden zengin gıdalar tüketmelisiniz. Bu dönemde kabızlık oluşturacak yiyecekler tüketmemelisiniz. Yumuşak gıdalar tüketirseniz çiğneme işlemi daha kolay olur.
 • Burun estetiği sonrası iyileşme süreci içinde sigara ve alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır.  Ameliyat öncesi ve sonrası 10-15 gün boyunca alkol ve sigaraya ara verilmelidir.  Kullanılması durumunda iyileşme süreci olumsuz etkilenir.
 • Burun estetiği sonrası gözlük ve hızma gibi aksesuarların kullanılmasına 6 ay kadar ara verilmesi gerekiyor.
 • Ameliyat günü bol ve rahat kıyafetler giydiğinizde ameliyat sonrasında konforunuzu arttırabilirsiniz.
Altan Yücetaş hakkında bilmek istedikleriniz

İlk orta ve lise eğitimini dereceyle Adana’da tamamladıktan sonra 1992-1999 yılları arasında Eskişehir Tıp Fakültesinde eğitim görerek tıp doktoru oldu. Aynı yıl, Dicle Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ana bilim dalında estetik, mikro cerrahi, konjenital(doğumsal) anamoliler, yanık tedavisi ve cerrahisi, yüz kırıkları, el cerrahisi, doku nakilleri, baş ve boyun cerrahisi, sinir- kas nakilleri ameliyatlı ve ameliyatsız estetik cerrahi konusunda eğitimine başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım

İletişim bilgileriniz bırakın biz bizi arayalım.

  [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

  0(541) 233 9313